12 June 2017

Boys Achievements


Lewis Orr (Year 10, Ferguson) was awarded first place in the Year 8 - 10 category and overall winner of the Roland Leach Poetry Prize.


Year 10 Academic Excellence - Semester 2, 2016

Name

House

Matthia Au

Alexander

Luke Beeson

Stuart

Joshua Bird

Shearer

Jordan Bowling

Ross

Adam Brenz-Verca

Stuart

Harrison Burt

Cameron

Frans Buys

Stuart

Liam Corrigan

Cameron

Nicholas Crump

Shearer

Joshua Dyson

Ferguson

Coby Edmondstone

Cameron

Bailey Flecker

St Andrews

Harry Foley

St Andrews

Darcy Frazer

Ferguson

Auxence Gide

Anderson

Rafe Harrison-Murray

Stuart

Ryan Hodgetts

Brisbane

Joshua Hook

Brisbane

Felix Jones

Brisbane

Maximilian Kailis

Ross

Justin Kalugin

St Andrews

Jack Knobel

Ross

Lewis Martin

Anderson

Campbell McCracken

Alexander

George Mitchell

Shearer

Brent Morton

Keys

Laine Mulvay

St Andrews

Matthew Murphy

Shearer

Connor O'Sullivan

Ferguson

Daniel Paganin

Shearer

Conor Patton

Ross

Arthur Payne

St Andrews

Alexander Porter-Wilkinson

Brisbane

Nicholas Price

Cameron

Christopher Ramsden

Ross

Lachlan Richards

Anderson

Prentice Shepherd

Ross

Kieran Shine

Alexander

Benjamin Skelton

Ferguson

Stewart Wallace

Keys

Falk Wiegmann

Keys

William Wiese

Keys

2016 Royal Australian Chemistry Institute: Australian National Chemistry Quiz

In July 2016, 106 Scotch College boys participated in the Australian National Chemistry Quiz. Collectively, the boys received one High Distinction Excellence, 18 High Distinctions, 29 Distinctions and 23 Credit awards.

High Distinction Excellence (Award of Excellence for outstanding performance, top 1% of Australia)

Bailey van der Zanden (Year 11, Ferguson)

High Distinction (The top 10% of students in the state)

Name

Year

House

Max Vaughan

10

Alexander

Alex van Hoek

10

Ross

Riley Thomas

11

Anderson

Prentice Shepherd

11

Ross

Nicholas Clarnette

12

Alexander

Sam Joyner

12

Anderson

Thomas Miller

12

Anderson

Andrew Singh

12

Anderson

Yuelin Shen

12

Brisbane

Tom Krantz

12

Ferguson

Andrew Burvill

12

Shearer

Kartik Khanna

12

Shearer

Raghav Khanna

12

Shearer

Griffin Mathias

12

Shearer

Lewis Weeda

12

Shearer

William Allen

12

Stuart

Congratulations to all participants.

Leadership roles:

Rowing:

Captain of Boats :

David MacKinnon (Ross)

Vice-Captain of Boats:

Noah Fry (Anderson)